SU YUMUŞATMA SİSTEMİ

İşletmenizin Neye İhtiyacı Varsa

Furkan Teknik Sizin İçin Tedarik Eder

Bilgi Almak İçin

0 232 252 54 96

ya da Formu Doldurun

SU YUMUŞATMA SİSTEMİ

İşletmenizin Neye İhtiyacı Varsa

Furkan Teknik Sizin İçin Tedarik Eder

Bilgi Almak İçin

0 232 252 54 96

ya da Formu Doldurun

SU YUMUŞATMA SİSTEMİ

Su yumuşatma cihazı, suyunuzda sertliğe neden olan mineralleri tutarak yumuşak su elde etmeniz sağlar. Suyun sertliğini gidererek makine ve ekipmanlarınızı; ev aletlerinizi ve eşyalarınızı sudaki kirecin olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz.

Sudaki sertlik neden oluşur?

Suyun içerdiği çözünmüş kalsiyum ve magnezyum tuzları, suların sertliğini belirler. Yeraltı sularından çözünen kaya ve minerallerdeki Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum (Mg) iyonları, suyun sert olmasına neden olur. Bölgedeki toprak yapısına göre su, 4 Fr sertliğinden 180 Fr sertliğine kadar farklı kireç değerleri içerebilir. 

Su yumuşatma cihazı nasıl çalışır ?

Suyu yumuşatmanın en pratik yolu iyon değiştirici reçine kullanmaktır. Su, reçine tanecikleri içinden süzülürken, sertliğe neden olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarından arınır. Kullanıcı bu sayede yumuşak su elde etmiş olur. 

Su yumuşatma cihazı nasıl rejenere olur? 

Su yumuşatma cihazı içindeki reçine tanecikleri doyma noktasına ulaştıktan sonra suya sertlik veren iyonları tutamaz hale gelir. Bu aşamada rejenere edilmeleri gerekir. Rejenerasyon işlemi, su yumuşatma cihazının otomasyon valfi aracılığıyla otomatik olarak yapılır. Reçineler doyduğunda otomasyon valfi devreye girer. İçinde tablet buz bulunan tuz tankındaki tuzlu suyu, su yumuşatma cihazının tankına doldurur. Su yumuşatma cihazındaki reçine rejenere edildikten sonra temiz su ile durulanır. Durulama işlemi ile fazla tuz ve sertlik mineralleri tanktan atılır. Su yumuşatma cihazı tekrar sertlik iyonlarını tutumaya hazır durumdadır.

 

Standart bir su yumuşatma sistemi dört ana bölümden oluşur: Reçine tankı, reçine, otomasyon valfi ve tuzlu su tankı.

Su sertlik değeri nasıl belirlenir?

Suların sertliği içerdikleri sertlik veren maddelerin CaCO3 cinsinden miktarı ile (yani mg/L CaCO3 olarak) belirlenir.

Su sertlik değerleri

Suyunuzun sertliğini ölçtükten sonra aşağıdaki tabloya bakarak ne derece sert bir suya sahip olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Çeşitli ülkeler farklı sertlik dereceleri kullanmaktadır. Su sertliği ülkemizde en çok üç birim ile ifade edilir. Genelde Fransız Sertliği (Fr) birimi kullanılır.

  1. mg/lt CaCO3(Kalsiyum Karbonat)
  2. Fransız sertliği-Fr (10mg/lt CaCO3)
  3. Alman Sertliği (17,9mg/lt CaCO3)
Suyun Sertliği CaCO3 (mg/lt) Fransız Alman
Yumuşak <75 <7,5 <4
Hafif Sert 75-150 7,5-15 4-8
Sert 150-300 15-30 8-17
Çok Sert ≥ 300 ≥ 30 ≥ 17